Dotknąć historii w Bad Homburg i muzeum Saalburg

Bad Homburg – to miejscowość oddalona od Frankfurtu o jakieś 20 minut drogi (ok. 18 km), a oferuje przepiękne i ciekawe historycznie miejsce. Na plus na pewno jest nieskomplikowany dojazd (łatwo tam trafić) i wystarczająca liczba miejsc parkingowych. A swoje kroki polecam Ci skierować do muzeum Saalburg.

Jeśli chodzi o turystyczny boom, to największy przypada właśnie na sierpień. Dlatego też Ci, którzy preferują samotne wyprawy lub wolą unikać dzikich tłumów, ale lubią atrakcyjne miejsca, na pewno ucieszą się z naszej dzisiejszej propozycji.

 

Bad Nauheim Auf Deutsch

Spojrzenie w przeszłość 

W czasach starożytnych Przełęcz Saalburg w Taunus stanowiła naturalne przejście od równiny Menu do obszaru osadniczego Niemców. Wojska rzymskie zbudowały tu drewniany fort na początku II wieku i kontrolowały ten ważny szlak komunikacyjny.

Na przestrzeni lat budowle popadły w ruinę. Dopiero w 1897 roku cesarz niemiecki Wilhelm II zlecił odbudowę starego rzymskiego fortu. Później, w kolejnych latach był on wiele razy remontowany i rozbudowywany o kolejne elementy.

Fort został wpisany w 2005 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie w ramach obszernego programu budowy nowych budynków, fort rozbudowano o park archeologiczny. Całość prac zakończono w 2014 roku.

Bad Nauheim Auf Deutsch

Cenna lekcja historii w muzeum Saalburg

Ci, którzy spodziewają się tutaj oryginalnych elementów z przeszłości, odrobinę się zawiodą. Fort to niemal całkowita rekonstrukcja… Jednak nie zmienia to faktu, że zwiedza się go naprawdę przyjemnie. Można tu znaleźć sporo eksponatów dotyczących życia codziennego w Imperium Rzymskim. Dodatkowo, jeśli ktoś dysponuje szerszą wiedzą na jego temat, również poczuje tutaj ducha zamierzchłych czasów.

Trzeba przyznać, że rekonstrukcje robią wrażenie, ponieważ użyto wielu ciekawych elementów i wizualizacji. Dzięki temu możemy się poczuć jak w starożytnym Rzymie. A wszystko to zostało wtopione w przyrodę – budowle są położone na ogromnej przestrzeni, dodatkowo można liczyć na spacery po świeżym powietrzu wśród otaczającej ich zieleni.

Dokładne godziny otwarcia muzeum, jak również aktualne informacje o cenach biletów znajdziecie na stronie muzeum

 

Ale co z dziećmi?

Nasuwa się myśl, że to miejsce nie nada się dla dzieci, zwłaszcza tych mniejszych. Nic bardziej mylnego. O najmłodszych również pomyślano i przygotowano dla nich odpowiednie atrakcje.

Na miejscu można zdecydować się na przewodnika. Warto to zrobić! Jeśli obawiasz się, że Wasze małe pociechy nie dadzą rady, to zapewniam Cię, że przewodnicy robią wszystko, by dzieci się nie nudziły. Ich opowieści są na tyle wciągające i angażujące, że nawet cztero- i pięciolatki słuchają z zapartym tchem! Sprawdzone! 

Dla dzieci przewidziano również ciekawe gry. My akurat nie zdążyliśmy z nich skorzystać, dlatego na pewno tu jeszcze wrócimy 🙂

Antyczna kuchnia

Po zaliczonej lekcji historii, trzeba zadbać również o odpowiedni, najlepiej rzymski posiłek. Na miejscu znajdziemy urokliwą restaurację TABERNA, która serwuje posiłki odwzorowane na rzymskich specjałach, jak również coś dla współczesnych smakoszy. 

W restauracji można zjeść i pysznie i obficie – albo na słonecznym tarasie albo w jadalni, która wzorowana jest na modelach z Pompei.

TABERNĘ można zwiedzać tylko po wykupieniu opłaty za wstęp. Znajduje się wewnątrz fortu i wraz ze zrekonstruowanym wyposażeniem jest również częścią ekspozycji muzealnej.

Bad Nauheim Auf Deutsch

Podsumowując, Muzeum Saalburg to ciche, spokojne i klimatyczne miejsce, które zostało stworzone z pomysłem, pasją i z sercem. To taki azyl dostarczający niezbędną dawkę spokoju i cenną lekcję historii. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie tam coś dla siebie.

 

Sprawdź też poprzednie wpisy z serii „Zwiedzamy Niemcy” :

Idealny kalendarz adwentowy

Drzewa pokryte białym puchem, kolorowe, cieszące oko lampki, dekoracje, które można spotkać właściwie na każdym kroku, zapach piernika (albo pomarańczy) unoszący się w powietrzu – to znak, że zbliża się najbardziej wyczekiwany okres w czasie całego roku. Tak, mowa o...

Trudne początki w Niemczech obecnej lektorki niemieckiego

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Ci historię pewnej studentki germanistyki. Trudne początki w NiemczechBędąc na czwartym roku studiów pewna studentka germanistyki otrzymała stypendium i wyjechała na jeden semestr do Niemiec. Tam kontynuowała naukę niemieckiego na...

FRANKFURT – miasto kontrastów

Jeśli jakieś niemieckie miasto zrobiło na mnie prawdziwie piorunujące wrażenie, to był to zdecydowanie Frankfurt nad Menem. Frankfurt to miasto o wielu obliczach, pełne niezwykłych kontrastów, a pod względem turystycznym taki worek bez dna – kiedy myślisz, że już...

Pomysł na krótki wakacyjny wypad w Niemczech – co łączy Elvisa Presleya z Bad Nauheim?

Bad Nauheim. W Wikipedii możemy przeczytać: "miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Wetterau, u podnóża gór Taunus". Krótka zdawkowa informacja. Nie zapowiada ona nawet w najmniejszym calu, z jak piękną...

Pomysł na krótki wakacyjny wypad w Niemczech. Königssee – raj na ziemi

Königssee - bajeczne widoki, które powalają na kolanaSą takie miejsca na ziemi, w których czujesz się jak w raju. I wcale nie musi to być egzotyczny Dubaj z jego horrendalnymi cenami. Czy może być coś piękniejszego niż wysokie majestatyczne szczyty Alp, które odbijają...

Pomysł na krótki wakacyjny wypad w Niemczech – wizyta w Opel-Zoo

Wizyta w Opel-ZooŚrodek lata, pogoda dopisuje, większość znajomych wygrzewa się na zagranicznych plażach z drinkiem w ręku, tylko Ty siedzisz wśród czterech ścian bez możliwości wzięcia dłuższego urlopu. Co wtedy? Jak sobie radzić? Żeby wyrwać się z domu, wbrew...