Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Ci historię pewnej studentki germanistyki. 

Trudne początki w Niemczech

Będąc na czwartym roku studiów pewna studentka germanistyki otrzymała stypendium i wyjechała na jeden semestr do Niemiec. Tam kontynuowała naukę niemieckiego na uniwersytecie. Bez problemu radziła sobie na zajęciach, świetnie zdawała wszystkie egzaminy. Jednak – ku jej ogromnemu zdziwieniu – prawdziwym wyzwaniem okazały się rozmowy z innymi studentami. Trudność sprawiały jej pogaduchy w akademiku, kantynie czy na studenckich imprezach oraz załatwianie codziennych spraw. Jak to możliwe, skoro od wielu lat uczyła się tego języka? Z każdym dniem coraz bardziej wstydziła się tego, że nie potrafi swobodnie się komunikować. To powodowało coraz większą blokadę.

Być może już się domyśliłeś/-aś, że to historia… o mnie. Tak właśnie wyglądało moje pierwsze pół roku w Niemczech. Wracałam do Polski z myślą, że poniosłam totalną porażkę i że ostatnie lata zmarnowałam na naukę języka, którego nie potrafiłam wykorzystać w praktyce. Byłam przekonana, że coś ze mną jest nie tak i że nigdy nie będę potrafiła swobodnie korzystać z języka, którego tyle lat się uczyłam.

Co było dalej?

Kiedy rok później zdobyłam tytuł magistra germanistyki, ścieżki mojej zawodowej kariery skierowałam w inną stronę niż nauczanie. Zdobyłam pracę w liniach lotniczych Lufthansa i tam dzięki kontaktom z niemieckimi klientami oraz kilkukrotnym wyjazdom na dłuższy czas do Niemiec, pracowałam nad rozwijaniem praktycznej znajomości języka. Zupełnie zmieniłam strategię uczenia się, sięgałam po inne metody, korzystałam z materiałów autentycznych i osłuchiwałam się z żywym językiem. Okazało się, że przynosi to znakomite efekty, a ja coraz lepiej potrafię się komunikować.

Wnioski, jakie wyciągnęłam z tego doświadczenia

Kiedy 3 lata później podejmowałam decyzję o wyjeździe do Niemiec na stałe, a niecały rok później rozpoczęłam przygodę z nauczaniem, wiedziałam już, że moim uczniom chcę zaoszczędzić tego wszystkiego, przez co ja przechodziłam. Od początku roku 2017, kiedy poprowadziłam swoje pierwsze zajęcia grupowe, rozwijam się i doskonalę mój nauczycielski warsztat, ale przede wszystkim mam bardzo konkretny cel: uczę języka praktycznego oraz od samego początku stawiam na umiejętność komunikacji moich uczniów, tak żeby bez względu na poziom znajomości języka potrafili oni swobodnie rozmawiać i załatwiać samodzielnie swoje sprawy, mieszkając w Niemczech. 

Czy właśnie czegoś takiego potrzebujesz? 

Nazywam się Agnieszka Madej i jestem trenerką języka niemieckiego. Uczę dorosłych komunikacji w języki niemieckim, która pozwala im na samodzielne funkcjonowanie za granicą, zwiększenie ich zarobków oraz poprawienie ich relacji z osobami, wśród których żyją. Zajmuję się tym od ponad 7 lat. Zaufało mi dotychczas ponad 300 osób. Wielu moich kursantów poleca mnie swoim bliskim, bo ich życie zmienia się wraz z rozwojem kompetencji językowych.

W mojej szkole chcielibyśmy pokazać Ci, jak fajny jest niemiecki i że Ty też możesz się go nauczyć. Jeśli dasz sobie szansę, wiele dobrego może zadziać się w Twoim życiu!

Jakie masz opcje?

1. Kurs od podstaw

Jeśli dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z językiem niemieckim, to w każdej chwili możesz zapisać się do naszego kursu dla osób początkujących. Poziom podstawowy Stufe I jest prowadzony na zamkniętej platformie online. Dołączasz i uczysz się, kiedy chcesz i masz czas.

👉 Sprawdź szczegóły kursu, klikając w ten link: ➡ aufdeutsch.eu/kurs-j-niemieckiego-od-podstaw/

2. Kurs na wyższych poziomach

A jeżeli uczyłaś/eś się już wcześniej niemieckiego i chcesz kontynuować naukę lub odświeżyć dany poziom językowy, masz dwie opcje:

👉 Napisz do mnie na kontakt@aufdeutsch.eu. Być może będziesz mogła/mógł dołączyć do trwających zajęć grupowych. Skontaktuj się ze mną i sprawdzimy nasze możliwości.

👉 Zapisz się na listę osób oczekujących na nową edycję kursów niemieckiego na poziomach Stufe II-Stufe VI. Kliknij w ten link: ➡ aufdeutsch.eu/lista-zainteresowanych/. Powiadomię Cię mailowo, jak tylko otworzymy nabory na kolejną edycję zajęć grupowych.

Sprawdź też inne wpisy:

Trzy powody, dla których warto zdobyć certyfikat znajomości języka niemieckiego

Zastanawiasz się, czy podejść do egzaminu i zdobyć certyfikat językowy? A może słyszałeś o certyfikatach i chciałbyś dowiedzieć się, do czego mogą Ci się przydać? Czytaj dalej, a ja w trzech argumentach postaram się przekonać Cię, że warto.Potwierdzisz swoje...