Zastanawiasz się, czy podejść do egzaminu i zdobyć certyfikat językowy? A może słyszałeś o certyfikatach i chciałbyś dowiedzieć się, do czego mogą Ci się przydać? Czytaj dalej, a ja w trzech argumentach postaram się przekonać Cię, że warto.

Potwierdzisz swoje umiejętności

Certyfikat jest Twoją przepustką do rozwoju zawodowego. Dołącz certyfikat do swojego CV podczas rekrutacji, a nikt nie zwątpi w Twoje umiejętności. Zwłaszcza jeśli chcesz podjąć pracę jako specjalista w danej dziedzinie lub lekarz – wtedy certyfikat jest obligatoryjny.

Chciałbyś studiować w Niemczech

Jeśli postanowiłeś kontynuować swoją naukę w Niemczech, to musisz przedstawić uczelni swój certyfikat. Na uczelniach wyższych (w zależności od rodzaju studiów) będą wymagać od Ciebie certyfikatu na poziomie co najmniej B2. W przypadku szkoły zawodowej wystarczy Ci już certyfikat B1.

Starasz się o obywatelstwo

Mieszkasz na terenie Niemiec od co najmniej 8 lat? Pracujesz tutaj i czujesz się związany z tym krajem? Jeśli zdasz egzamin na poziomie co najmniej B1, to możesz wystąpić o przyznanie Ci obywatelstwa. 

Znasz już zalety posiadania certyfikatu językowego. Teraz czas, abyś zdecydował, do jakiego egzaminu przystąpić?

Są dwa podstawowe egzaminy z języka niemieckiego uznawane przez UE:

  • TELC, czyli Europejskie Certyfikaty Językowe oraz
  • egzamin w Instytucie Goethego.

Możesz spotkać się z opinią, że certyfikat wydany przez Instytut Goethego, jest bardziej prestiżowy. W praktyce nie ma znaczenia, który z nich wybierzesz. Oba są równorzędnie uznawane. Wybierz ten, w którym terminy, lokalizacja oraz cena (Goethe jest droższy) bardziej Ci odpowiadają.

Na jakim poziomie zdawać?

Zarówno TELC, jak i Goethe, oferują Ci certyfikaty na trzech poziomach trudności:

  • podstawowy A1, A2 – jest świetny, gdy zaczynasz i chcesz sprawdzić, czy opanowałeś podstawy,
  • średnio zaawansowany B1, B2 oraz
  • zaawansowany C1, C2 – to są już egzaminy specjalistyczne.

  

Warto posiadać certyfikat językowy. Jeśli chcesz rozwijać się w Niemczech, to jest Ci on wręcz niezbędny. A może masz już swój certyfikat? Podziel się w komentarzu powodem, dla którego Ty zdawałeś egzamin i na jakim poziomie. Pomóż niezdecydowanym – zdecydować!

Jeśli dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z językiem niemieckim, to jesteś w dobrym miejscu. W naszej szkole Sprachschule Auf Deutsch uczymy niemieckiego na różnych poziomach zaawansowania – od Stufe I do Stufe V. W każdej chwili możesz rozpocząć naukę na poziomie podstawowym Stufe I, który jest prowadzony na zamkniętej platformie online. Dołączasz i uczysz się kiedy chcesz i masz czas. Sprawdź szczegóły kursu, klikając w link: ➡ https://aufdeutsch.eu/kurs-j-niemieckiego-od-podstaw/